24 Oca 2013

Herşey Yolunda Gitsin Diyorsanız...Bambu ağacının yetişmesi, olumlu ısrar için güzel bir örnektir. Çinliler bu ağacı söyle yetiştirir:
Önce ağacın tohumu ekilir, sulanır ve gübrelenir.
Birinci yıl tohumda herhangi bir değişiklik olmaz. Tohum yeniden sulanıp gübrelenir. Bambu ağacı ikinci yılda da toprağın dışına filiz vermez. Üçüncü ve dördüncü yıllarda her yıl yapılan işlem tekrar edilerek bambu tohumu sulanır ve gübrelenir.
Fakat inatçı tohum bu yılda da filiz vermez. Çinliler büyük bir sabırla beşinci yılda da bambuya su ve gübre vermeye devam ederler.
Ve nihayet beşinci yılın sonlarına doğru bambu yeşermeye başlar ve altı hafta gibi kısa bir sürede yaklaşık 27 metre boyuna ulaşır.
Akla gelen ilk soru şudur: Bambu ağacı 27 metre boyuna altı hafta da mı yoksa beş yılda mı ulaşmıştır?
Bu sorunun cevabi tabii ki beş yıldır.
Büyük bir sabırla ve ısrarla tohum beş yıl süresince sulanıp gübrelenmeseydi ağacın büyümesinden hatta var olmasından söz edebilir miydik?…
Bir başarının şartları her zaman çok basittir.
Bir süre için çalışın.
Bir süre tahammül edin.
Her zaman inanın.
Ve hiçbir zaman geri dönmeyin.
 (alıntı)

***
Bence sadece başarıyı elde etmek için değil hayatın her safhasında  herhangi bir konuda feraha ulaşmak için sabır gerekli.. Bu sevgide de böyledir...  Aşk da sevgi de kendi kendine oturduğunuz yerden beslemez kendini.. Kendi kendini doyurup beslenebileceğini , tek başına ayağa kalkıp yürüyebileceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.. 
Biz'siz başaramaz ki tüm bunları... İlişkilerimizi de bir çiçek gibi düşünmeli her daim ona hayat veren, diri tutan o can suyunu vermeliyiz, şefkatle yaklaşmalıyız...

senai amcamız deemiş ki ;
Mutlu olmak için çabalamak gerekir her daim.. İyi birer insan olmak yetmez sadece.. Çünkü mutluluk, ne sadece şansa bırakılacak anlık bir durumdur ne de sadece aşka bırakılacak kolay bir sonuçtur.. süreklilik için kararlılık ister, gelişmek için özel yöntemler ister.
Bi bambu dan nerelere geldim kalkıp:)))

0 fikir:

Yorum Gönder