7 Kas 2013

YETER Kİ RUHUNUZ KIRIŞMASIN
Gençlik yaşamın içindeki bir süreç değildir, zihnin bir durumudur. İnsanlar sadece fikirlerini terk ederek ve gençlik bilincini tüketerek yaşlanırlar.
Seneler cildi kırıştırır, ancak hevesten vaz geçmek ruhun kırışmasına neden olur…
Şüpheleriniz korkularınız ve umutsuzluklarınız kadar yaşlanırsınız. Genç kalmanızın yolu inancınızı genç tutmaktır. Kişisel güveninizi genç tutun. Umudunuzu genç tutun.”     L .F. Phelan

 
***
Evet, yaşlanma tecrübelere verilen tepkiler bütünüdür. Deneyimler arttıkça verilen tepkiler belirli bir yöne kayar veya “olgunlaşır. Ama bu hayatta heyecan kaybına yol açabiliyor. Yeniliklere açık olmak lazım. Yaşı ilerlemiş gençlik de olgunlukla heyecanı dengede tutma durumudur...
 
Vazgeçmeyin en çocuksu hayallerinizden, göç etmesin heyecanlarınız yüreğinizden. Mühim değil geçmiş onca yıl, çekinmeyin ve çekilmeyin kabuğunuza sakın!
Bir oyuncak alın kendinize mesela bugün.. Bir çocuğun elma şekerini andığı gibi masum, coşkulu, alın işte.. Yo yoo oynamak için değil, ruhunuz kırışmasın diye..
 
 

13 yorum:

 1. yaşantılar işte insanı çok değiştiriyor gerçekten...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. insan kabul ettiğinde ihtiyarlığı, o vakit yaşlanır işte.. Aldatmamalı saçdaki beyazlar ve ya derideki kırışıklıklar.. ruhtur buna karar verecek olan..

   Sil
 2. önce toplumların buna hazırlanması lazım, aksi halde adınız deliye çıkar mazallah.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kendini genç hisseden deli ihtiyarlar da lazım ama:)))

   Sil
 3. Ruhu kırışmasın diye hayal kuranlara çok ihtiyacımız var.
  Daha da çoğal bir hayal kur.. Çok yaşa ve kırışma hiç. :)

  iadei ziyaret, bizimkisi. Ama iyi ki gelmişsin :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Hoş geldin sefalar getirdin sen de:)

   derim kırışsa da ruhumu kırıştırmamak niyetim, hayaller olmadan yapamaz insanoğlu.. kuralım hep beraber kuralım, kırışmayalım:)

   Sil
 4. heeeey işte hayal felsefem.
  hep çocuk masum olalım.
  hayaller ve umutlarımız olsun.
  :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. insan yaşı epey bir ilerledikçe çoçuk gibi oluyor aslında.. Bir de bilinçli olarak sımsıkı tutunursa hayallerine umutlarına, tazecik ruhla yaşamaya devam eder.. :)

   Sil
 5. Keşke yüreğimizde ki umudun buzdolabı poşeti gibi birşeye sarıp saklama imkanımız olsa..

  YanıtlaSil
 6. lazım olduğunda baktık ki eksik, çıkarıp kullanmak için hı:) iyiymiş.. aslında hep bizimle olan bir şey, yani istediğimiz an erişebileceğimiz bir şey umut... taze taze ihtiyacımız olana ulaşabiliriz, dondurmaya pek gerk yok:) hiçumudumuz kalmadığını düşündüğümüzde bile küçücük de olsa taşırız bir parça hep..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. "mutluluk mavi çocuk, oynardı bahçemizde.."

   Sil
 7. Yaşlılığın kaçınılmaz olduğunu biliyorum ama yaşlılığa inanmıyorum :) dediğiniz gibi Ruh'tur önemli olan. O ne kadar gençse o kadar genciz...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hoş geldiniz öncelikle:) teşekkür ederim.
   hemfikir olduğumuza sevindim bu konuda;) bizim elimizde ruhumuzun gidişatı evet..

   Sil