12 Eyl 2014

GÜL VE DİKEN

Hz. Mevlânâ, “Gül, o güzel kokuyu diken ile hoş geçindiği için kazandı” der. Ve güzel geçim için bazı zorluklara katlanılması gerektiğini dile getirir. Bu konuyu güzel bir temsille gülün dilinden şöyle anlatır:
“Gül, o güzel kokuyu diken ile hoş geçindiği için kazandı. Bu gerçeği gülden de işit. Bak, o ne diyor:
-Dikenle beraber bulunduğum için neden gama düşeyim, neden kendimi kedere sokayım?
Ben ki gülmeyi, o kötü huylu dikenin beraberliğine katlandığım için elde ettim. Onun sayesinde dünyaya güzellikler ve hoş kokular sunma imkânına kavuştum.”
Güzel geçimli olmanın sırrı “gül tabiatında” gizli. Bu yüzden Hz. Mevlana, “ önemli olan gül tabiatlı olabilmektir” der.


İster aile içi, ister arkadaş, ister sosyal ortamlarda olsun yaşanan tatsızlıklara, sorunlara, ayağımıza elimize batan tüm o küçük dikenlere bu tabiatla yaklaşabilmek umuduyla...

20 yorum:

 1. Her daim bardağın dolu tarafından bakma fikri... İnsanlar sanırım hüzünlenmeyi daha kolay elde ediyor. Şöyle bakıyorum da ben de dahil aslında hayatta yaşadığımıza şükredecek çok şey var. Ha tabi şükretmeyi hiç sevmem(Başka bir sebepten ötürü) ama yani her türlü yaşıyoruz di mi o zaman güzel şeyler düşünerek yaşayalım düşüncesi iyi duruyor. Ahh ahhh keşke bu fikri sürekli yaşatabilsem kendimde. O zaman hayat başka şekilleniyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayatı yaşanılabilir kılmak için, daha doğrusu anlamlı şekle büründürmek için o fikri uygulamayı çokça denemeli. Haklısın hiç farkında olmadığımız, belki çok basit ama şükürlük bir çok şey var. Kıymet bilmek gerek.
   yani madem yaşıyoruz e güzel yaşayalım kaliteli yaşayalım bir anlam taşısın... Dilerim her aklına geldiğinde uygulamaya koyarsın bu fikri o zaman :) Hem işe de yarıyormuş baksana.

   Sil
  2. Umarım Hayal, benim de bir hayalim bu sanırım...

   Sil
 2. Tevafuğa baksana, ikimiz de Hazreti Mevlana'dan ve dikenlerden bahsetmişiz son postlarımızda :) Mesnevi hikayelerini okumayı çok seviyorum, sen de iyi ki paylaşmışsın canım benim yüreğine sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet hayatım yazını okuyunca ben de içimden geçirmiştim aynı şekilde:)
   Ben de severim güzel, anlamlı, insanların ders alması gereken hikayeler oluyor. Sen de sağ ol:)

   Sil
 3. Gülü güzel yapan ve ulaşılmaz yapan da dikenleridir.. :)
  İnşaallah..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gül dikeniyle var olmuş... Dikensiz gül olur mu, olmaz ama gülün dikenine laf söz olur mu? O da olmaz:)

   Sil
 4. "Gül tabiatlı olabilmek" ağar kelâm vesselam . Aşkolsun öyle olanlara olabilenlere

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne mutlu o insanlara. En azından o tabiatta olabilmek için çabalamalı insan.

   Sil
  2. inşaallah cenabı mevla nasib etsin o tabiatı..

   Sil
 5. aaaa çok sevdim. gül tabiatlı mııı ay ne güzel söz yaaa :)

  YanıtlaSil
 6. Gül tevazudur, gül sadeliktir, gül tüm güçlüklere direnmektir, gül dikenlerine rağmen güzelliği dağıtabilmektir etrafına. Gül gibi yeri geldiğinde başını eğmeyi bilmeli insan.

  YanıtlaSil
 7. seni okumak çok iyi geliyor bana :)

  YanıtlaSil
 8. Gül olmak da diken olmak da mümkün hayatta. Allah her daim gül olabilenlerden eylesin inşallah.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Katılıyorum ikisini de olabilir insan... Amin inşallah:)

   Sil
 9. Okuyunca "evet" diye haykırsa da insanın yüreği uygulamada gerçekten zorlandığımı kendi adıma itiraf edeyim. Bu güzel yazı için teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her zaman başarmaya nefsimiz engel olur belki evet ama en azından deneyip gayret gösteririz elimizden geldiğince. Bu güzel yorum için ben teşekkür ederim:)

   Sil