20 Ara 2013

ATİNA GEZİMİZ

Hazır elim değmişken Yunanistan gezimizi de anlatayım çıksın aradan diyorum:) İspanya'dan sonra, vizeyi almak için uğraşmışken o kadar, süresi dolmadan bari bir yere daha gidelim dedik ve  3 günlük kısa bir Yunanistan gezisi planladık.
 
Biriciğin yıllar önce online bir oyunda tanıştığı ve muhabbetini devam ettirdiği bir arkadaşı da oradaydı, sevgili Eugen:) 
 
Bu gezimizde hiç haritaya, adrese, bilgi edinmeye gerek kalmadı çünkü Biriciğin arkadaşı bizi hava alanına karşılamaya geldi geliş o geliş:) Sonrasında da hiç yalnız bırakmadı bizi sağolsun, 7\24 hizmetimizdeydi arabasıyla..
 
İşin ilginç tarafıysa ilk defa yüz yüze görüyorlar birbirlerini. Öncesinden fotoğraf attık hatta tanıyalım diye birbirimizi :) Hal böyleyken bile, her yere birlikte gittik bizimle gerçekten çok ilgilendi. Öyle rahat bir geziydi ki vallahi çok sevdim:)
 
İngilizce konuşarak anlaşıyorduk.
Üç beş türkçe kelime de öğrettik kendisine, ama zaten Arnavut asıllı olduğu için ve ailesi Osmanlı zamanlarından dilimizi bildiği için çok fazla ortak kullandığımız kelime çıktı.
Sabah erkenden bizimle yollara düşüp, akşam bizi otelimize bırakıp öyle dönüyordu evine.
 
Hiç para harcamadık yahu.. Bize kuruş ödetmedi, ne kadar söylediysek dinletemedik, ödemeye kalktığımızda Yunanca bir şeyler söylüyordu adamlara ve adamlar almıyordu paramızı...
Ezildik büzüldük iyiliği karşısında, mahcup olduk ama o olmaz siz misafirimsiniz dedi ve bir şeye dokundurtmadı...
 
Bir akşam da arkadaşlarıyla hep beraber buluşup, Beyrut lokantasına gittik, mükellef bir sofra kurdurttular ki sormayın..  Hep beraber güzel, keyifli bir akşam geçirdik. Domuz eti yemediğimizi bildiklerinden daha dikkatli daha özenli davranıyorlardı, bizden önce sorup öğreniyorlardı her şeyi:)
 
Böyle hazır gezdiren biri oldu mu daha bir keyifli oluyormuş yahu hiç yorulmadan gezip görmek:) Allah razı olsun Eugen'den. Dost muhabbetiyle hep yanımızdaydı. Sayesinde çok keyifli güzel bir tatil geçirdik. (sevgili beard guy) :)
 
İnşallah bir gün gelirse, biz de aynı şekilde O'nu ağırlamaktan mutluluk duyacağız  Çok sevdik kendisini, nitekim o da bizi sevdi:) Böyle güzel arkadaşlar var hala yani yer yüzünde...
 
 
 
Akropolis müzesinden bir kare.. Oldukça fazla kalıntı eser var idi ama fazla fotoğraf çekemedik malum her bölümünde serbest değildi..
 

 
Atina Akropolisi'nde bir görüntü.. Atina kentinin üzerinde yüksek bir kayalık üzerinde bulunan ve büyük mimari ve tarihi önemi olan birçok antik yapı kalıntılarını içeren eski bir hisar burası..
 

 
yine Akropolisin iç tarafından bir görüntü aşağıda çeşitli etkinlikler yapılmakta zaman zaman..
 

 
restorasyon çalışmaları vardı...
 
 

Burası da Yunan mimarisinin en büyük eseri olarak kabul edilen Hephaestus Tapınağı.
 

Hephaestus Tapınağından manzara..
 
 
 
Vee sevgili misafirperver, cana yakın arkadaşımız Eugen:) Beard guy:))
Thanks for everthing mate!! :)

 
 
Balık yemeğe gittiğimiz sahil tarafında ki mekandan bir manzara:)
 

                                                       Eugen'den bir kare daha:)

biraz da deniz manzarası oh :)
 
 
 

27 yorum:

 1. Akropolis'teki restorasyon işleri hala bitmemiş mi yaaa :))) 4-5 yıl evvel gittiğimizde hala sürmekteydiler :)
  Bir dahaki sefere bana da uğrayın :)
  Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bitmemiş , temmuz ayıydı gittiğimizde:)demek o kadar süredir devam ediyor vay be:) bir daha gitmeyiz her halde lakin gidenlerden bitip bitmedşiğini duyarız.. her ülke bir kez var rotada:)

   teşekkürler:) sevgiler:)

   Sil
  2. Ya şimdi orası böyle çalılık tepelik dağımsı bir yer ya konum itibariyle belki ustalar zorlanıyor malzemeleri falan çıkarmakta bilemiycem :(

   Sil
 2. ne kadar güzel böyle arkadaşların olması.insanı hiç bilmediği bir ülkede güvende hissettirir yüzünü ilk kez görsen de. ee ne de olsa yıllardır onun dost sohbeti,paylaşımı içini ısıtmıştır uzakta olsa.
  inşallah o da gelir İstanbul'a hem ağırlar,gezdirirsiniz hem de pekişir ilişkileriniz...:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aynen öyle hayatım:) güzel oluyor. dostluklar mesafe ve ırk tanımıyor..
   inşallah:)

   Sil

 3. Acropol'ü görünce, '95 yılındaki seyahatimizi ve o gün taxı bulmakta çektiğimiz zorluğu hatırladım:( Sizin gezinizin sorunsuz geçmesine sevindim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. nostalji olmuş senin için desene :) evet biz oldukça rahat ve konforluyduk:)

   Sil
 4. ülke ülke gezmenin tadına ben ne zaman varıcam kii :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. varırsın bir gün inşallah.. ben de yeni varıyorum bak:)

   Sil
 5. ne güzel böyle arkadaşlıklar:)

  YanıtlaSil
 6. Eeee pes.. Vallahi pes.. Billahi pes..
  Sayfanı her açtığımda farklı bir ülkenin tanıtımını görüyorum yahu..
  Hasedimden çatır çutur sesleri çıkıyor vücudumdan..
  Yav siz çocuk falan yapsanıza.. Çocuk yapın da eve bağlı kalın biz de kıskanmayalım..

  Allah eğlencelerinizi daim kılsın..

  Misafirperver Eugen'e ise teşekkür etmek isterim.. Ve tüm samimiyetimle kendisini tebrik ederim.. Sahiden gerçek anlamda "misafirperverlik" yapmış.. Hele hele hiç para harcatmaması en çok ilgimi çeken taraf oldu.. Benim gibi cimri biri için bulunmaz bir arkadaş:) Ecnebicem olaydı, ben de tanışırdım..
  Kendisini illa ki davet etmişsinizdir, biliyorum ama böyle insanlar kolay kolay bulunmaz.. Haliyle gelirse, onu, ondan daha iyi ağırlayacağınıza eminim..

  Bir yerleri gezip görmenin, oralar hakkında bilgi almanın, hayatın bir noktasından hayatı yakalamanın tadına varmanıza sahiden seviniyorum.. Dilerim daim olur bu durumunuz..

  Hatta söyle Biricik'e, gelin bu yaz sizi Ardahan'a götüreyim..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. dur yahu dur çatlama, iki tanecik ülke görmüşüm şunun şurasında, bir daha fırsat bulamayız diye malum çocuk olunca dediğin gibi eve tıkılıp kalabiliriz diye gezdikçe geziyoruz işte.. bi dahakine seni bavula tıkarız, yok pardon yahu sırt çantamıza:) çünkü biz her yere sırt çantalarımızla gidiyoruz fazlaca yük edinmeden:)

   gelirse inşallah tanıştırırız :) teşekkür edilesi bir arkadaş evet:)
   güzel dileklerin ve düşüncelerin için de teşekkür ediyorum çok çok:) bizim iyiliğimize sevinen bir dostumuz var ne mutlu bize:)

   söyledim Biricik'e gidelim tamam olur diyor:)

   Sil
 7. bende geçen yaz 18 gün kadar yunanistan'daydım.. ama insanlarını pek sevemedim..tabiki iyileri vardır içlerinde ama bana denk gelmedi, ne güzel siz iyi bir arkadaşlık edinmişsiniz, tercümanlar yüzünden 17 gün tutuklu kaldık bi arkadaşımla, hiç bir yeride gezemedik :( ama hırs yaptım kesin gideceğim önümüzdeki yaz gezmek için..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. oo kötü bir deneyim olmuş sizinki ya...bizde iyi bir arkadaş olunca insanlara da ihtiyaç kalmadı.. git git güzelce gez bu defa inş sorunsuz:)

   Sil
 8. ne güzel geziymiş.
  eugen. arnavut ha.
  ne ilginç olmuş ya.
  ne de iyi arkadaşmış.
  :)

  YanıtlaSil
 9. Gez bakalım ohhh :)
  Yeni yerler yeni dostluklar her zaman insana umut aşılar. Dostluklarınız ve mutluluklarınızın daim olsun Hayal.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. gezebildiğimiz kadar elimizden geldiğince işte yapıyoruz bişiler:)
   teşekkür ederim:)

   Sil
 10. Şu kış günü o denizi görünce içim gitti yaa :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) bir müddet içimiz gidecek böyle.. artık bir dahaki yaza:)

   Sil
 11. Merhabalar,blogumu ziyaret ettiğiniz ve değerli yorumunuz için teşekkür ederim.
  Çok güzel bir blogunuz olduğunu gördüm ve abone oldum :)

  Nice güzel postlar okumak dileği ile.

  Sevgiler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben teşekkür ederim ziyaretin ve güzel düşüncelerin için:)
   sevindim beğendiğine:)
   sevgiler:)

   Sil
 12. Eugen ne iyi arkadaşmış, internetten böyle iyi arkadaşlar çıkabilir tabiki:) böyle arkadaşla gariplik çekmeden gezmek ne güzel, bazen kendi şehrimizde işten güçten birbirimizle, uzaktan gelenlerle ilgilenemiyoruz. Eugen gibi olmak lazım. Boş dünya, daha çok çalışarakta işler yürür, zaman geri gelmiyor...:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. öyleydi sağolsun ya... çıkıyor evet ki zaten ben de internetten iyi arkadaşlar çıktığına bizzat şahit olanlardanım, blogdan tanışıp görüştüğüm arkadaşlarım var burada...

   Sil
 13. çok güzel yazılar var, akşama saklıyayım:)

  YanıtlaSil